Kniha Záhady kolem nás, anotace
Ponořte se do toho nejzajímavějšího ze světa záhad. Tajemné artefakty, podivuhodné technologie, ztracené vědomosti a pozoruhodná stavitelská díla se tu střídají s mystikou templářů, posvátnou architekturou i s exorcismem. Skutečně byla nalezena lebka zřejmě patřící dítěti pozemské matky a mimozemského otce? Co všechno o našem světě ještě nevíme?
Kniha Záhady kolem nás, on-line ukázka
Zatímco megalitické památky Starého světa vešly v obecnou známost, o těch amerických mnoho nevíme. Lépe na tom nejsou ani sami Američané. Snad právě proto rozsáhlou kamennou stavbu nedaleko Salemu ve státě New Hampshire pojmenovali America’s Stonehenge. Jedním dechem však zároveň dodávají, že s tím evropským Stonehenge nemá ale vůbec nic společného. Což je nejspíš pravda. Americké Stonehenge nalezneme na vrcholku kopce Mystery Hill (Zázračný kopec), kde působí jako nelogická změť kamenných staveb různého druhu. Nejsložitější z nich jsou bezpochyby komory vyskládané z kamenů různých velikostí na samotném vrcholku kopce. Doplňují je výklenky, zdi, koryta vyložená kameny, nádrže a podobné stavby, které sbíhají dolů z kopce. Na jeho úpatí se nachází čtrnáctá kamenná komora, dvě uměle upravené jeskyně, kamenné zdi, vztyčené kameny a prameny vody.
Někteří badatelé se domnívají, že zde dokázali vysledovat vytyčené směry ukazující ke Slunci např. o slunovratech a rovnodennostech, jako je tomu u jiných megalitických památek, a dvě „ceremoniální cesty“. Asi nejpozoruhodnější z celého komplexu zabírajícího plochu 42,5 hektarů je tzv. Obětní kámen (Sacrificial Stone) plochého tvaru položený na zemi, do nějž kdosi vyryl obrys obdélníku. Když nás začne zajímat, kdo tento „čin“ spáchal, musíme použít opravdu detektivní postupy. Než se začneme zabývat otázkou „Kdo?“, stojí na místě otázka „Kdy?“. První písemná (tištěná) zmínka o této stavbě pochází z roku 1907, kdy se objevila ve spisku History of Salem, N.H. pod názvem Jonathan Pattee’s Cave (jeskyně Jonathana Patteeho).