O čem kniha Tyrkysová hora je?
Jsou lidé, kteří jsou poháněni obtížně vysvětlitelným nutkáním dobývat těžko dosažitelné mety, například vrcholky hor. Mezi takové patří i Dina Štěrbová, jedna z největších osobností světového horolezectví. Na svém kontě má několik výstupů na himálajské osmitisícovky a od roku 2006 spolupracuje s Vítězslavem Dokoupilem na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu. V roce 1984 překonala všechny překážky, které jí kladly do cesty úřady i jiné okolnosti, a zdolala s Věrou Komárkovou a dvěma šerpy Čo Oju. Právě o této expedici píše v knize Tyrkysová hora – První žena světa na Čo Oju.
Čo Oju (Bohyně tyrkysu) patří mezi himálajské osmitisícovky, její nadmořská výška dosahuje 8201 metrů. Dina Štěrbová už od dětství snila svůj sen o vysoké hoře a na cestě k jeho realizaci nic nenechávala náhodě. Do hor se začala vydávat už jako školačka a ve čtrnácti letech s kamarádkou podnikla dobrodružnou výpravu do Tater. Další výlety, lezení po skalách, sjíždění řek a expedice prožívala po boku svého manžela Otakara. Dokonce i poté, co se jim narodil syn. A pak se objevila další výzva – Tyrkysová bohyně.
Ušij 20 spacáků, nasuš 30 kilo masa, sežeň si materiál a můžeš jet
Pro nás, kteří milujeme horské tůry s nádhernými panoramaty je kniha Tyrkysová hora jedním z dalších prostředků, jak se těm méně dosažitelným cílům přiblížit. Vyprávění Diny Štěrbové je poutavé od samého začátku. Jakmile padlo rozhodnutí zorganizovat Mezinárodní ženskou expedici na Čo Oju, byly rozděleny úkoly, rozeslány žádosti o povolení a začaly starosti se sháněním peněz, materiálu a dalšího zabezpečení.