Kniha Tomáš Baťa a baťovské školství, anotace
Tomáš Baťa je chápán jako světový fenomén a příklad podnikatelského úspěchu. Méně se ovšem ví, že pod jeho přímým vlivem se rozvíjelo ve Zlíně i školství, ve kterém byly uplatňovány principy americké pragmatické pedagogiky, a toto odvětví se tak stalo přímou součástí budování „amerického snu v moravské kotlině“.
Kniha Tomáš Baťa a baťovské školství, on-line ukázka
Filosofie reforem a vznik pokusných škol V této kapitole budeme analyzovat základní tendence a východiska meziválečné školské reformy. Budeme se zabývat pojmy, které s představou reforem úzce souvisí, jako je pospolitost, racionalizace, diferenciace, individualizace, zkušenostní učení, koncentrace učiva, mravnost, spoluprožívání apod.
Budeme hledat odpovědi na otázky zabývající se tím, co reformátoři vlastně zamýšleli v československém školství reformovat a kam směřovaly jejich snahy ve smyslu změn ve školském systému i v jednotlivých školách. V první části jde o kontext republikový, ve druhé části o kontext regionální (Zlínsko) s vysvětlením jeho specifik. Budeme se věnovat vzniku Baťovy školy práce a Baťově vzdělávací filosofii, včetně finančních a mocenských nástrojů, kterými Baťa školství na Zlínsku ovlivňoval. Následně věnujeme pozornost vzniku a činnosti Masarykovy pokusné diferencované měšťanské školy ve Zlíně, která nejvíce odpovídala Baťovým představám o efektivním měšťanském školství.
4.1 Rámec školské reformy v Československu v meziválečné době 1918–1939 Pro československé školství představovala doba po rozpadu Rakouska-Uherska růst tendencí k uplatňování prvků pedocentrické pedagogiky, která zaznamenávala ve světě rychlý rozvoj. Za prioritní problém bylo považováno zejména základní školství. V předchozím textu jsme již pojednali o fragmentárním pokusnictví, ve kterém někteří pokusníci usilovali o realizaci humanisticky orientované volné a svobodné školy, osvobozené od církevního vlivu. Nešlo pouze o svobodnější prostředí pro žáka, ale i pro učitele. Přestože učitelé mnoha škol požadovali výrazné změny, které by v rámci demokratizačních humanitních tendencí přinášely očekávané reformy, mnohá přání se nedařilo naplňovat.