Kniha Příběhy českých alchymistů a mystiků, anotace
Množství předních alchymistů a mystiků své doby, kteří působili na území dnešního Česka, je ohromující. Právě jim vděčíme za jedinečnou atmosféru magična, jež naši zemi odlišuje od ostatních. České mystické odkazy zná celý svět: Golem, Voynichův rukopis, doktor Faust… Životy alchymistů ale nebyly jednoduché. Nechyběly intriky, útěky, vzestupy i pády.
Kniha Příběhy českých alchymistů a mystiků, on-line ukázka
Sto let, to málo je, sto let je příliš moc / za každým životem přec dřímá hrobu noc,“ říká se v básni přisuzované staročínskému básníkovi Li Poovi. Ale když se nakonec čas začne krátit, většina lidí usoudí, že spíš než moc je to málo. Pokud nevěříme na nějaký posmrtný ráj (a to jde při jasném rozumu dost těžko), pak představa kamene mudrců nabízejícího věčné mládí už tady na zemi vylepšená o nevyčerpatelný zdroj hmotných prostředků v podobě zlata je víc než lákavá. A nejen to: nejspíš je stará jak lidstvo samo, protože biologická omezenost lidského života, stejně jako nouze, visely jako Damoklův meč nad každým odjakživa.
Šlo se s tím sice vypořádat pomocí představy, že čím větší bída a utrpení v tomhle životě, tím spíš přijde odměna v podobě věčného blaha po smrti, ale nebudeme si nic namlouvat: přesvědčit se o tom nejde. Chtělo by to něco, co funguje už tady a teď. Když to trochu zjednodušíme, tak alchymie řešení tohohle problému nabízí. Jejím cílem je (ještě jednou pro jistotu zdůrazňuji to zjednodušení) kámen mudrců, který mění bezcenné substance ve zlato a elixír života jako pramen věčného mládí nebo aspoň univerzální lék na všechny neduhy. Někdy dokonce věčný život zvládne společně s výrobou zlata jen jediná substance – a to i bez poněkud nejisté podmínky.