Kniha Obři, trpaslíci, vodníci a skryté poklady – rozhovor s autorem v ČRo Plzeň
Pověsti a staré příběhy sbírám už přes 30 let. Teď přišli na řadu obři, trpaslíci a vodníci.
Díky filmovým pohádkám každý Čech docela jistě zná pověst O princezně se zlatou hvězdou na čele. Málokdo ovšem ví, že se váže k malé, ale krásné zřícenině tvrze, stojící uprostřed modřínového háje nad vískou Kašovice, na půl cesty mezi Velharticemi a Sušicí.
„Pověsti jsem vtiskl podobu vyprávění starého kuchaře, kterému naslouchají služtičky a kuchtíci. Tady jsem také potlačil silný původní incestní motiv pověsti, protože princeznička v tom originále prchala před otčímem, který se jí chtěl zmocnit, protože měla hvězdu na čele jako její zesnulá maminka. Pitvat to mi přišlo ne právě vhodné pro děti, takže je tam zmínka, že otčím byl zlý a tvrdého srdce a že si ji chtěl vzít, jen v jedné větě,“ říká David Růžička, autor nové knihy Obři, trpaslíci, vodníci a skryté příběhy.
Davide, sbíráte pověsti a staré příběhy už přes 30 let. Co bylo hlavní inspirací?
Měli jsme partu spolužáků z univerzity, jezdili jsme spolu na brigády po hradech a zámcích v západních Čechách. Třeba v Chudenicích jsme uspořádali noční výlet do lesoparku kolem Americké zahrady. Jednou jsme si tam pouštěli árie z Dvořákovy Rusalky přímo u tzv. Kvapilova jezírka, kde prý koupající se vesnické krásky později inspirovaly Jaroslava Kvapila při psaní libreta. Na hladině se odrážel úplněk a to umocnilo náš nevšední zážitek.
Kniha Obři, trpaslíci, vodníci a skryté poklady – nejkrásnější pověsti, anotace
Nejen hrady a zámky, ale i skály, rybníky a obyčejná stavení jsou opředeny kouzelnými pověstmi o tajemných obrech, trpaslících, vodnících, zbloudilých duších i strašidelných tvorech. Co skrývá podzemí hrádku Brdo a žije vodník v Jiřském rybníku? Jsou duchové na Sychrově? A co čerti ve mlýnech nebo obři ve skalách? Nevěříte? Ale co kdyby to byla pravda…