Kniha Největší poklady světa, anotace
Vydejte se s námi objevit hroby Alexandra Velikého, Attily nebo Čingischána. Podlehněte honbě za zlatem uloupeným piráty. Pokuste se rozluštit indicie k pokladu v Rennes-le-Château, které zanechal opat Saunière. Kniha španělského historika živě líčí příběhy nejhledanějších pokladů od předkolumbovského El Dorada, národu Inků, bohatství templářů až k utajeným skvostům třetí říše.
Kniha Největší poklady světa, on-line ukázka
Montezumovo zlato Zprávy přicházející z Ameriky vzbudily u mnoha Španělů bažících po slávě a silných zážitcích chuť vrhnout se do nových dobrodružství a vydat se hledat zlato. Mezi všemi poklady, které se v nově objevených zemích snad mohly najít, byl ale jeden, po kterém toužili všichni lidé od chvíle, kdy si lidské bytosti uvědomily samy sebe. Mám na mysli dar nesmrtelnosti – a právě ten se snažil najít Juan Ponce de León, rodák z Valladolidu, posedlý snahou objevit pramen věčného mládí. Jeho příběh slouží jako příklad toho, co jsme líčili na předchozích stránkách. Po objevení nového světadílu se Evropané do světa, který považovali za kouzelný, pokoušeli promítat své mýty a někdejší víry a bajky.
Ponce de León však ani zdaleka nebyl jen vrtkavý snílek. Díky svým nesporným vojenským schopnostem si mezi Španěly sídlícími na ostrově Hispaniola získal náležité uznání a mohl tak zaujmout odpovědné místo při dobývání a kolonizaci Puerta Rica, kde se nějaký čas nato stal guvernérem. Právě tam poprvé uslyšel z úst spřátelených indiánů podivuhodné vyprávění o Bimini, podle kterého na onom vzdáleném ostrově ležícím směrem na západ je zahrada s křišťálovou vodou, kde je možné získat dar věčného mládí. Ponce de León se dvakrát nerozmýšlel. Pronajal si tři lodě a několik měsíců s nimi objížděl pobřeží Mexického zálivu, aniž by onen šťastný ostrov našel, až jednoho dne nečekaně dorazil na poloostrov Florida.