Kniha Nejkrásnější pověsti z Beskyd a Valašska, anotace
Začarovaná místa, tajemné postavy a kouzla nás stále přitahují a příběhy o nich se vyprávějí již po mnoho generací. Koho by nezajímal osud bájného rytíře Ondřeje, zazděného preclíkáře či pána Lysé hory zbojníka Ondráše? Vydáme se i za Radegastem na Radhošť, do nitra Čantoryje za spícím vojskem a své tajemství a poklady nám poodhalí Pulčínské skály nebo místecký vrch Štandl.
Kniha Nejkrásnější pověsti z Beskyd a Valašska, on-line ukázka
POVĚSTI Z OKOLÍ TAJEMNÉHO RADHOŠTĚ
Valašské části Moravskoslezských Beskyd vévodí posvátný kopec Radhošť (1129 m n. m.) s mnoha zasypanými podzemními pseudokrasovými jeskyněmi a chodbami (tzv. radhošťské díry). Některé z nich prý vedou na Hukvaldy, jiné k Jablunkovu a další až k Velehradu. Tato tajemná pískovcová hora je spojena s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta, který byl synem slunečního boha Svarožice a vnukem nejvyššího slovanského boha Svantovíta. Byl to krásný muž, oplývající věčným mládím, který se rád proháněl jako chrabrý válečník ve zlaté zbroji po horských loukách na bílém koni. Po boku měl meč a válečnou sekyru a v ruce držel roh hojnosti.
Jeho třímetrovou sochu vytvořil frenštátský rodák Albín Polášek v roce 1930 v USA. O rok později byla umístěna na hřeben Radhošťské pahorkatiny, východně od vrcholu Radhoště směrem na Pustevny, a to při příležitosti Slovanské pouti, která přilákala na 30 tisíc lidí. Dnes zde nalezneme pouze kopii, originál je na radnici ve Frenštátě. Na Radhošti byla také postavena poutní kaple sv. Cyrila a Metoděje v byzantském slohu (1896) s kopií obrazu Valašské madony od Adolfa Liebschera a křížem se sousoším obou soluňských misionářů od Albína Poláška. Pustevny vítají své návštěvníky krásným rozhledem a typickými lidovými stavbami Dušana Jurkoviče z roku 1898.