O čem kniha Nejkrásnější pověsti: Příběhy z Beskyd a Valašska je?
Každý kraj má své vlastní pověsti. Hemží se to v nich pohádkovými postavami, dobro bojuje proti zlu a my se dozvíme, proč se místní hory nebo řeky jmenují tak, jak se jmenují. Společně se vydáme do Beskyd a Valašska, abychom zjistili, jaké historky se tradují tam.
Žhavá novinka z nakladatelství Alpress kniha Nejkrásnější pověsti: Příběhy z Beskyd a Valašska jsou společným dílem dvou českých autorek. Naděžda Lázničková je absolventkou bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Taťána Polášková vystudovala český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě v Ostravě a je spoluautorkou učebnice literatury pro střední školy. Obě milují historii a zároveň svůj kraj, kde vyrostly, a tak sesbíraly místní pověsti a převyprávěly je pro nejširší publikum.
„Nejkrásnější pověsti: Příběhy z Beskyd a Valašska“ nadchnou nejmenší čtenáře stejně jako jejich rodiče a prarodiče. Umím si představit, že v obou zmíněných oblastech se stanou součástí výuky ve školách a čtivým zdrojem informací po laiky. Autorky pověsti seřadily tematicky podle místa, ke kterému se vážou. První kapitola je věnována tajemnému Radhošti a v ní samozřejmě nesmí chybět příběh o pohanském bohu Radegastovi. Druhá kapitola se zabývá pověstmi z okolí Vsetína a Valašského Meziříčí.
Následují Velké Karlovice, Frýdek-Místek, Frýdlantsko, Lysá hora a Třinecko. Knihu uzavírá kapitola pověstí z Jablunkovska. Protože jde o pověsti, pravda se tu prolíná s pohádkou a mýtem. A tak tu najdete stará božstva, skutečné historické postavy, ale i vodníky, divoženky nebo bájné draky. V úvodu každé kapitoly autorky charakterizují danou oblast a snaží se najít to, co spojuje jednotlivé pověsti. Přírodní úkazy a lidé dostali podobný prostor. Vždy se dozvíme o nejvýznamnějších místech v dané oblasti, ať už jde o jeskyně, řeky nebo jezera.