O čem kniha Na východ od ráje je?
Hluboký a silný příběh, který se pro mnohé může stát novodobou Biblí.
Dnes už, především pak v zemi jako Česká republika, čte Bibli málokdo. Mnoho z nás ji má doma a desítky let si opakuje, že si ji někdy přečte – a nikdy to vlastně neudělá. Pak jsou tací, kteří to zkusí, a selžou. Tací, kteří si vybírají jen ty nejznámější příběhy. A protože je rozdíl mezi přečtením a čtením, jsou tu někteří, kteří ji přečtou, aniž by ji vlastně skutečně četli. Přesto jsou v ní příběhy, které zná každý z nás a které každý považuje za silné. Jedním takovým je historie bratrovraždy. Bratrů Kaina a Abela. Ta také posloužila jako jeden z inspiračních zdrojů Steinbeckova opusu magnum Na východ od ráje.
Adam a Charles Traskovi se narodili společnému otci s těžko čitelným emocemi ve státě Connecticut. Výmluvný Samuel Hamilton se svou upjatou ženou připluli do Salinaského údolí v Kalifornii ze zeleného Irska. K tomu došlo před mnoha, mnoha lety. Ale tím příběh začíná. Vzápětí se vydává mapovat stezky těchto dvou rodin klenoucí se nad několika generacemi. To, že se tyto cesty kříží, asi nikoho nepřekvapí. To, kolik nám toho mohou říci nejen o tehdejší, ale i dnešní společnosti, možná už ano.
Kronika běžné rodiny. Dovedete si představit méně slibný literární útvar, bavíme-li se o zápletkách a napětí? Ne, počkat, z opačného konce. Kronika běžné rodiny. Dovedete si představit slibnější literární útvar, bavíme-li se o možnosti vystihnout směřování každého z nás?
Steinbeck považoval Na východ od ráje za svou životní knihu. Věnoval ji svému agentovi, ale psal ji pro své syny. Stejně tak ji psal sám pro sebe, jako knihu, kterou si vždy chtěl přečíst.
V mnohém kniha Na východ od ráje připomíná Steinbeckovy předchozí knihy. Podíváme-li se na další z jeho velkých románů, Hrozny hněvu, najdeme mnoho společných styčných bodů – skrze popis nějaké osoby popisuje celou společenskou situaci…