O čem kniha Mimoevropan v Evropě je?
V Hamburku ve čtvrti Grindel žije spousta lidí. Ve Smrkové ulici číslo 7 bydlí mladý manželský pár – Maya je úspěšná právnička a Daniel pracuje v televizi jako moderátor počasí. Navenek se zdá, že jsou šťastní a mají se rádi. Tato bublina však praskne, když k nim přijede na návštěvu mnich Siri ze Srí Lanky. Díky (nebo kvůli) němu se ukážou problémy, které by jindy zůstaly zůstaly skryty – Daniel by se dál trápil v televizi a sledoval mnohem úspěšnějího kolegu a Maya by nikdy nahlas nepřiznala, že je nešťastná z toho, že nemůže otěhotnět. Kdyby nepřijel, neobrátil by lidem z Grindelu život vzhůru nohama.
Příběh není vystavěn jen na dvou hlavních hrdinech. Jsou tu i další postavy. Mayina asistentka Anett, která miluje buddhismus a jógu. Práce ji neuspokojuje, hledá tedy jinou alternativu. Pak je tu paní Korbánková, sousedka. Vlastní řeznictví a má manžela. Po jeho boku je však nevýrazná šedá myš. Na rohu ulice sedává bezdomovec Rohák, který nemluví a nic si nepamatuje kvůli ztrátě paměti. A v neposlední řadě je tu také mafián a boss Gerhard Schröder alias Kancléř, který má pod palcem všechny a všechno. A další a další postavy, jejicžh životy se vzájemně propletou.
Kniha Mimoevropan v Evropě pro mě nebyla ten pravý šálek kávy. Očekávala jsem veselejší příběh plný humoru a vtipných situací. Namísto toho na mě Dieter Bednarz vyvalil filozofii buddhismu. Neříkám, že to bylo špatné. Buddhistické myšlenky jsou hluboké a stojí za to, aby se o nich více přemýšlelo. Některé z nich se často opakovaly, takže se vám mohli vštípit do paměti.
Komu bych mohla knihu doporučit? Určitě těm čtenářům, kterým je buddhismus blízký a také těm, kterým Buddha moc neříká. Tady se totiž seznámí s jeho životními moudry.