O čem kniha Dar boha slunce je?
Nový faraon Thutmos, kterému v žilách nekoluje královská krev se může dostat na trůn jedině, pokud si vezme královskou dceru Ahmose, obdařenou božským vnuknutím. Prvorozená je ovšem její sestra Mutnofret a ta se rozhodne nevzdat své právo na trůn jen tak. Rozhoří se velký boj mezi dvěma sestrami a ani jedna z nich nebojuje zrovna podle pravidel. Od Ahmose se očekává, že dá faraonovi syna, ale je to Mutnofret, která rodí Thutmosovi jednoho syna za druhým.
Ahmose další vidění zvěstuje příchod bohem milovaného dítěte, které zvedne slávu Egypta. Vize se naplní, ale v podobě dcery niko-li syna. A tak se narodí Hatšepsut. Vezme ji faraon na milost?
Mám ráda historické knihy ze starého Egypta, bohužel ne vždy se trefím do toho pravého. Tady to ale byla trefa přímo do černého.
Román je tak poutavě napsán, že vám nedělá potíže objevit se na skok v Egyptě a děj se vám promítá před očima jako film.
V zásadě nemám autorce co vytknout. Vycházela ze skutečných historických událostí a v knize jich bylo tak akorát, aby to člověka neubíjelo, ale ba naopak ještě více vtáhlo do rozehraného děje.
Román pojednává o začátku thutmosovské dynastie, jedné z nejmocnějších a nejvlivnějších rodin ve staroegyptských dějinách. Thutmos I. byl zakladatelem královské linie, ačkoli sám nebyl královské krve, ale proslulý voják. Jeho právo na trůn legitimizoval sňatek s Ahmose a opravdu se jim narodila dcera Hatšepsut, která si později vzala svého nevlastního bratra. Na vyobrazeních tato panovnice vždy vystupuje jako muž a na veřejnosti nosila mužské oblečení.
Tento román mně tak nadchl, že jsem se snažila objevit další knihu od této autorky. Ale vypadá to, že u nás vyšla pouze tato, ačkoli Libbie Hawker je spisovatelkou několika desítek převážně historických knih.