Kniha České vynálezy a objevy světového formátu, anotace
Vynálezy a objevy a především lidé, kteří se o ně zasloužili, jsou po staletí hnacím motorem lidstva. Jak se o běh posledních desetiletí zasloužili našinci? Jsou lékařství, strojní průmysl a astronomie jediné vědní obory, ve kterých se můžeme pyšnit prvenstvím? Více vám přiblíží kniha úspěšného publicisty a záhadologa.
Kniha České vynálezy a objevy světového formátu, on-line ukázka
Koncem 80. let se u moravského městečka Tišnov začaly dít divné věci. Okolí nedaleké opuštěné štoly ožilo podezřelým ruchem, nákladní auta sem vozila hory techniky, přilétaly a odlétaly vrtulníky… V režimu, v němž oficiálním zprávám nevěřily snad ani děti v mateřských školkách, tak bylo zaděláno na nejfantastičtější pověsti, ale skutečnost je ještě překonala: v podzemí byla kosmická loď letící k Marsu. Šlo o experiment, který se jmenoval Štola 88, jehož cílem bylo po několik týdnů simulovat let malé skupiny lidí v kosmické lodi na Mars. Nebyla to hra, program připravovali i někteří vědci, kteří předtím navrhovali experimenty pro Vladimíra Remka.
Místem konání se stala štola, kterou o několik let dříve nedaleko Tišnova vyrazil jeden podnik, aby si tu ověřil technologie hloubení kolektorů. Poté se v pokusné štole ověřovaly i jiné záležitosti, údajně se tu měla zkoušet i schopnost psychotroniků rozpoznávat skryté věci, dokonce snad za účasti specialistů na paranormální jevy z tehdejšího SSSR. Další legendy mluví o tajných pokusech na lidech, je ale možné, že za vznikem téhle pověsti stojí právě kosmický experiment z 80. let. Takhle nějak vznikají mýty a legendy nové doby, to, čemu se říká urban legends. Naproti tomu experiment Štola 88 je nepopiratelnou skutečností. Jeho cílem bylo především ze všech možných hledisek (psychologického, lékařského, fyziologického a sociologického) sledovat uzavřenou skupinu lidí v podmínkách podobných kosmickému letu k Marsu, zjistit, jakou povahu mohou mít problémy, které se v ní vyskytnou.