O čem kniha Tři královny je?
Jsou tři a každá z nich se snaží být tou jedinou a nejlepší. Markétu Tudorovnu zavede její sňatek do náruče krále Jakuba Skotského. Její mladší sestra Marie se provdá za krále Ludvíka a je korunována královnou Francie a Kateřina Aragonská se do tohoto „ženského spolku“ přidává svatbou nejprve s jejich bratrem Arthurem a po jeho smrti i s nejmladším bratrem Jindřichem. Tím se původně ze španělské princezny stává anglickou královnou a sestrou obou Angličanek. Každá z nich by chtěla být vítězkou, které budou ostatní dvě podléhat, ale v politice jak známo, jste jednou nahoře, po druhé dole a nevíte dnem ani nocí co vám osud přichystá. Příběh rozplétá složité vztahy a úkladné zrady ve stínu vášně, závisti a nebezpečí. Boj o tudorovský trůn může začít.
„Takový byl osud nás tří. Byly jsme sestry i rivalky.“
Celý román je napsán ich-formou z pohledu Markéty. Je vyprávěn jako fikce, ale některé události zmíněné v knize se skutečně staly a základní konstrukce celého příběhu také vychází z historických reálií. Začátek románu nás zavede k dvanáctileté Markétě z rodu Tudorovců. Jejíma dětskýma očima vnímáte celý královský dvůr z trochu jiné perspektivy a románu to rozhodně přidává na čtivosti. Tím pádem vás autorka hned na prvních stranách knihy nezahltí množstvím historických událostí, dat a rodokmenem Tudorovců do třetího kolena a vy se tak okamžitě ponoříte do děje. Navíc celý kompletní rodokmen Stuartovců a Tudorovců na vás vybafne hned po otevření knihy.
Co se nedá knize rozhodně upřít je lehce stravitelná forma románu. I když se toho v knize zase až tolik neděje, akce nestřídá akci, autorka mě dokázala připoutat k ději a já s napětím sledovala osudy těchto tří žen. Ne nadarmo je autorka Philippa Gregory uznávaná britská autorka a nositelka doktorátu v oboru anglické literatury 18. století.