O čem kniha Dívčí válka je?
Oldřiška Ciprová je mladá autorka, která dokáže velmi svérázně uchopit okamžiky z českých dějin a jejich osobnostem vdechnout nový život. Některé se více drží historických skutečností, v některých autorka popustí uzdu své fantazii o něco více. Těžko říci, kam až zašla v nové knize Dívčí válka, kterou bych spíše než románem označila novelkou.
Hlavní hrdinkou je Vlasta. Mladičká kněžna a jediná dědička statku Blížejov. Po smrti rodičů i bratra se stane lákadlem pro mnohé muže. Ne, že by toužili po dívce, která mnoho krásy nepobrala a k mužům se staví velmi negativně, ale chtějí především Blížejov. Být pánem na svém panství, to je to, co je láká. Jenže Vlasta znala od mužů od dětství jen bezpráví a tyranii. Otce zabila ve chvíli, kdy bránila sebe a svou matku před jeho krutostí. A když zahynul bratr, ulehčeně si oddechla. Nechce proto na svém panství dalšího muže, který by vládl nejen statku, pozemkům a poddaným, ale především jí samotné. Ovšem kníže Přemysl na to má jiný názor. Rozhodne se ji provdat za svého oddaného rytíře Ctirada.
Vlasta je přesvědčená, že od smrti kněžny Libuše, která mužskou sílu držela na uzdě, jde opět všechno z kopce. Ženy jsou opět v neprávu a stávají se majetkem svých mužů, který je méně, než jejich kůň a zbroj. Po tom, co je zavražděna její týraná přítelkyně Kateřina, se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Vydá se proto se Ctiradem v patách na Vyšehrad, aby požádala knížete Přemysla o vypátrání vraha a dosažení spravedlivého trestu.
Jako oddechové romantické čtení pro teplé letní večery je kniha Dívčí válka naprosto ideální. Nemusí se u ní moc přemýšlet. Stačí nechat se unášet příběhem a autorčinou představivostí.