O čem kniha Zpověď doktora Mengeleho je?
Autor je v zahraničí známý zejména svými knihami s námětem 2. světové války, v nichž nabízí fiktivní zpovědi či rozhovory s převážně nacistickými špičkami. Prvním česky přeloženým titulem se stala Hitlerova zpověď, druhým je aktuální Zpověď doktora Mengeleho.
V ní najdeme fiktivní rozhovor bývalé vězenkyně z Osvětimi s již seniorním Mengelem, kterého měla potkat ve svém nevěstinci v Jižní Americe. Dokonce i v úvodu sám autor tvrdí, že se jedná o reálný dokument získaný od syna jedné polky, která přežila v táboře smrti. Během čtení vám ovšem bude poměrně brzy jasné, že takto obsáhlý rozhovor navíc v daném duchu je pouze fiktivní. Je to však za mě zajímavá mystifikace, která z knihy činí ještě atraktivnější zboží.
V textu najdete otázky tak nějak navádějí čtenáře k základním životopisným informacím o muži jménem Josef Mengele. Ten se v Osvětimi dopouštěl strašných zločinů, kdy například experimentoval na živých lidech (a tím je často i zabíjel) nebo prováděl tzv. selekce, při nichž posílal nové vězně do plynových komor.
Dozvíte se o mnoha zrůdnostech, které prováděl. Zároveň ovšem vypráví o střípkách ze svého osobního života, vztahu se synem nebo událostech před válkou. Kniha je vlastně rozpůlená, kdy většina první poloviny se věnuje jeho působení v Osvětimi a druhá potom životu na útěku. Bohužel nikdy nebyl dopaden a ani potrestán. Nakonec ho ovšem stihl alespoň trest v podobě utopení se.
Rozhovor je prokládán se vzpomínkami přeživší z Osvětimi nebo přímo těmi Mengeleho. Nechybí ani poměrně slušné množství fotografií, dokumentující situaci v Osvětimi nebo znázorňující samotného Mengeleho. Jedná se tak o poměrně komplexní pohled na tuto osobu, která zanechala temný odkaz v dějinách.