O čem kniha Trůny bohů je?
Everest na jedné straně obdivovaný a zbožňovaný. Na straně druhé není hory, která by vzbuzovala větší emoce i na opačných pólech spektra. Komerční symbol globalizace. Ale vylézt na něj je snem každého horolezce, byť se na oko tváří všelijak. Každý chce na Everest. Každý chce stát na střeše světa alespoň jednou v životě. I ten, který se horolezcem stal z leknutí – Marek Novotný. O své cestě k horám a na hory vypráví v knize Trůny bohů.
Jak se stát horolezcem? Jednoduše. Musíte hodně běhat, sportovat a ono to nějak přijde samo. Takto by se ve stručnosti dal popsat životní horolezecký příběh Marka Novotného. Kamarád jej přizval, aby s ním jel na hory, a tak nějak v běhu se dozvěděl, že jsou to vlastně Himaláje a jen tak mimochodem se pokusí o Everest. Do té doby horami nepolíbený běžec, který zdolal maximálně Lysou Horu v Beskydech, protože ji měl nejblíž, kývnul a nebylo cesty zpět. Standardní postup zahrnuje postupné tréninky v Tatrách, Alpách, sbírání zkušeností nejen s technikou lezení, ale hlavně s reakcí těla na nadmořskou výšku. Tatry stačily na otestování vybavení, na další nebyl čas a hurá, expedice nabrala směr Káthmándú.
Z knihy Trůny bohů na čtenáře dýchne podobně roztomilá naivita a především skromnost, se kterou autor vypráví o svých cestách. Jiní si budují značku a dělají PR na mnohem menších podnicích a snaží se prodat prakticky každý svůj krok, ale Marek Novotný stále zůstává tím obyčejným klukem z Ostravy, který má jenom rád sport a pohyb. Nesnaží se dělat ze sebe přemožitele velehor a hrdinu, kterého musí národ oslavovat jen proto, že hory jsou jeho koníčkem. Příčinou je možná právě to, že obživu nachází jinde a čtenářům jen se zápalem a vášní popisuje to, co rád dělá ve svém volném čase.