O čem kniha Můj Everest je?
Autor dělí svou knihu na pomyslné dvě části, které na sebe navazují a dokazují, že vábení Everestu je mocné a odolat těžší, než se zdá. Jim Davidson měl pověstné štěstí v neštěstí, když pobýval v jednom z výškových táborů a díky tomu přežil mohutné otřesy a následné dotřesy. Přežil, ale boj o vrchol Everestu se vzdálil do nebeských výšin. Ač stál vzdušnou čarou kousek od vrcholu, ten rok se na něj už nikdo neodvážil vystoupit.
Zajištěné cesty vzaly za své a svahy hory se staly značně nestabilní. Po tom, kdy viděl mrtvé v táboře, se autor zařekl, že v Nepálu ho už nikdy nikdo neuvidí, a rozhodl se začít pomáhat na dálku. Ale vnitřní hlas umlčený traumatizujícím zážitkem se po rekonvalescenci doma opět začal hlásit o slovo a lákal, vábil a našeptával. Druhá část knihy je věnována samotnému výstupu, který se autorovi, jak jinak, povedl.
Jim Davidson v knize nešetří detaily, které mohou ze začátku ubírat na spádu děje a čtenáře unavit, aby v druhé polovině knihy začal ožívat a nechal se strhnout vyprávěním. Autor je velmi konkrétní a místy přináší přesný návod, co zabalit, jak trénovat, co jíst.
Z knihy sálá nadšení pro věc a maximální sebeobětování pro úspěch. Věty o časové úspoře, které dosáhnete, tím, že nebudete mýt auto a holit se, působí mírně úsměvně. Sebekázeň je to, co autorovi nechybí, mohl by o ní vyučovat a naopak se přiučit sám o psaní beletrie. Ubrat popisných pasáží a zaměřit se více na literární zpracování by knihu pozvedlo nejméně o jeden výškový tábor.
Tragédie na Everestu a v horách obecně patří mezi témata, která táhnou, autoři své mezní zážitky často přenášejí na papír, a tak je konkurence velká.