O čem kniha Tajemství mého otce je?
Román TAJEMSTVÍ MÉHO OTCE mě velmi mile překvapil. Poutavé vyprávění, situované do raného období 2. světové války, vás zavede do polského Krakova. Poznejte mladou dívku Marii, která se kromě odhalování rodinné záhady potýká i s úzkoprsými předsudky a opomíjeným postavením žen ve společnosti.
Zatímco nad Evropou se stahují mračna druhé světové války, Marie se v Krakově pokouší najít matku, která před šestnácti lety záhadně zmizela. Zároveň se zamiluje do židovského mladíka, což je vzhledem k dané době velmi nebezpečné. Šok ze zvěrstev, která se začínají dít, ale rozhodně není tak velký jako pravda, kterou se dozví o vlastní matce.
Román Tajemství mého otce je poutavým čtením o lásce, starém tajemství i mezilidských vztazích. Kromě hlavní dějové linky, pátrající po rodinné záhadě, se vám dostane výjimečného náhledu do společnosti, v kterém žena nemá možnost profesního růstu a je opomíjena i znevažována. Židovská otázka tuto problematiku ještě více zviditelňuje a přiostřuje. Pro mě tato kniha byla velkým překvapením.
Příběh vyprávěný er-formou se odehrává v Krakově roku 1939 v raných časech 2. světové války. Čtenářův zrak je upřen na hlavní postavy vyprávění – Dominika a Marii Karských. Otec prožívá se svojí dcerou idylický vztah naplněný souzněním až do té doby, než ho naruší Mariina náklonost k židovskému příteli Benovi i její neutuchající zvědavost poznat svoji matku a odkrýt otcovu tajemnou minulost. V polovině knihy vplouvá do hlavní osy příběhu druhá dějová linie spadající do roku 1918. Vypráví příběh Heleny, který se bytostně dotýká rodiny Karských.
Autorka Rachel Givney má velmi čtivý a záživný styl. Vystavěná zápletka v sobě ukrývá mnoho témat a každá z nich září čtenářskou atraktivitou a rychlým sledem událostí.