Kniha Neobjasněné záhady 2. světové války, anotace
Během druhé světové války se ztratila spousta důležitých událostí v mlze a chaosu konfliktu. Intriky, lsti a mrazivá spiknutí jako vražda Jane Hornové, zmizení Jantarové komnaty, tajemství zlatého vlaku nebo záhada Timurovy krypty byly před veřejností ukryty, doslova ututlány. Teprve zpřístupnění tajných archívů vrhlo na mnohé záhady světlo.
Kniha Neobjasněné záhady 2. světové války, on-line ukázka
Osmého listopadu 1939 Hitler unikl smrti jen o minuty, když vybuchla bomba v mnichovské pivnici, kde právě dokončil projev. Osm lidí to štěstí nemělo. Od té doby se o událostech toho večera vedou spory. Není pochyb, že byla nastražena aktivovaná časovaná bomba a nastavena tak, aby vybuchla během Hitlerova proslovu. Dodnes se však nevyjasnilo, kdo za nezdařeným atentátem stál. Osmý listopad býval jedním z nejdůležitějších dní v nacistickém kalendáři. Hitler každoročně jezdil do Mnichova a promlouval tam k dávným stranickým kumpánům, kteří s ním byli toho dne v roce 1923. Sraz býval vzpomínkou na Hitlerův nezdařený pokus o puč – násilné převzetí vlády – a ty, kdo při něm zemřeli.
Výroční shromáždění navštěvovaly tisíce lidí a Hitler pokaždé řečnil přibližně hodinu. Tuto příležitost si nikdy nenechal ujít a po projevu, před odchodem, měl ve zvyku zhruba půl hodiny hovořit s bývalými společníky o starých časech. Ten rok tomu bylo jinak. V září 1939 vypukla druhá světová válka, ale prozatím probíhaly jen krátké boje s Polskem. Británie a Francie neudeřily, a proto se tomuto období klidu mezi znepřátelenými stranami říkalo „podivná válka“ nebo též „válka vsedě“ (z němčiny) a „směšná válka“ (ve francouzštině). Nezdálo se, že bezprostředně hrozí konflikt. Německo nečelilo bombardování britským Královským letectvem ani jeho jednotky nemusely bojovat s britskými a francouzskými. Takže se nevyskytovaly naléhavé vojenské důvody, které by Hitlerovi bránily pokračovat v dlouholetém zvyku vzpomínat na dřívější události se starými kamarády.